Beseda pivovar 2019

Dne 22. 3. 2019 proběhla beseda strakonických slávistů v měšťanském pivovaře spojenou s exkurzí. Na besedu přijeli i kolegové z Písku, celkem asi 70 slávistů, mezi nimi i starosta města ing. B. Hrdlička, ředitel nemocnice MUDr. T. Fiala i nový člen Petr Mádl, otec herce a režiséra Jirky Mádla.

Původní téma besedy zaměřené k mistrovství světa ve fotbale v roce 1962 bylo pro nemoc hráče Jelínka změněno na téma ” Stadiony na kterých Slavia hrála ” . Besedu zajišťovala Universita Slavia a to panem Miroslavem Pomikalem, který měl téma velice dobře zpracované, jako po každé. Doplňoval jej novinář a historik pan Stanislav Hrabě. Vše bylo doplněné obrázky na televizní obrazovce. A tak jsme viděli Královskou císařskou louku, Letnou, Strahov, starý i nový Eden. Na Královské louce se konávaly koňské dostihy a tak si fotbalisti museli sesbírat nejprve koňské koblihy než začali hrát, neměli zde šatny a tak se převlékali v hospodě “Na Plzence” to bylo v roce 1896. Architektem nového stadionu je pan Kotík. Stadion je stavěn v místě bývalého rybníka a od slova vrše jsou i odvozeny Vršovice, kde stadion stojí a je stavěn způsobem, že jej lze zvednou o další patro. Ještě mnoho zajímavostí jsme se dozvěděli v přednášce i v následné diskuzi.

Poté jsme zhlédli nešťastní zápas Anglie : Česká republika 5:0 ve kterém jsme v podstatě dali víc branek než domácí.. Besedu doplňuji fotogalerií.

Text a foto Jan Malířský st.